10boy, bude aj u nás?

10boy, bude aj u nás?

Dáte si po tréningu nejaké odvisi na lište či obline alebo nejaké zhyby? Ak áno tak to trénujete na disciplíny zo silového 10boya ktorý je ale trochu náročnejší ako obyčajne zhyby na hrazde.

Silový desaťboj je metóda tréningu, ktorú Adam Ondra a bratia Martin a Štepán Stráníkovci zaradili do svojho tréningového plánu v roku 2012. Prvý raz sa desaťboj konal otvorene pre verejnosť v roku 2015. V roku 2017 sa už konal na dvoch stenách

13. januára na Tendon Bloku v Ostrave (www.blokcentrum.cz)
Za účasti 13 odvážnych borcov a jednej super-odvážnej ženy sa uskutočnil prvý súťažný workshop v Ostrave.

Kvalifikácia bez účasti Adama a bratrov Stráníkov začala v 17 hodín, kde sa pretekári pod dohľadom Adama Ondry rozradili na 3 disciplínách –  vis na guli, vis na lište a presahoch  1-4 na campusu. Vo visu na lište s časom 72 sekúnd  prekvapila Iva Vejmolová – prvá žena 10boye, ktorá v tejto disciplíne rozdrtila všetkých.

 

Po kvalifikácii sa prechádza na 10boy  do ktorého sa mimo-súťažne zapája Adam Ondra, Martin Stránik a Štěpán Stránik

10boy  prebiehal s produktami od firmy  A MUERTE s daním sklonom z minuloročných kôl, každé kolo je takmer identické takže sú jednotlivé kolá navzájom porovnateľné.

Súčasťou 10boya je týchto desať disciplín:

1.Campus na rýchlosť
2. Jednoručné visy na obline
3 Krivé zhyby
4. Campus po malých lištách
5. Panelák/plank alebo vis na guli
6. Bacharov rebrík
7. Rúčkovanie po stiskoch
8. Campus obojručne
9. Vis na mikrolištách
10. Campus na vytrvalosť

Výsledky z Ostravského 10boya

  1. januára na stene Lokal Blok v Prahe (www.lokalblok.cz)

V Prahe sa do kvalifikácie prihlásilo tak ako v Ostrave 13 mužov a 1 žena. Pretek odštartoval krátko po 17. hodine visom na lište, nasledovala tradičná kampusová disciplína presahy 1 – 4 a zakončené visom na guli. Po týchto troch disciplínach bola jasná finálová osmička, ktorú doplnili  Štěpán Stráník a Adam Ondra.

Po dostačujucej polhodinke na oddych pre finalistov sa začal 10boy.

  1. disciplína – vis na malej lište sa od Ostravy trochu pozmenila nakoľko bola lišta veľmi ostrá. Hrana sa trochu zaoblila a paradoxne bola tentokrát táto disciplína trochu lahčia. Od Ostravy by mal byt 10boy ale štandardizovaný a nič sa na disciplínach meniť nebude.

Výsledky z Pražského 10boya

 

 

Okrem samotného 10boya je súčasťou každej session aj prednáška Adama Ondru o druhom preleze Dawn Wall.

Kto nestihol ani toto druhé kolo, má tento rok poslednú príležitosť vidieť celú akciu naživo 23. februára v Boulder centre VUT v Brne.

 

Takže, bude aj u nás? 10boy je skvelý tréning ktorý nieje takže zrealizovať na lezeckých stenách  Slovenska, niektoré z disciplín sa budú dať trénovať aj u nás na Brutál Povale. Ja ako často netechnický typ ktorý nevie použivať nohy by som určite túto silovú súťaž na Slovensku privítal.

S pozdravom Kubo.